Hizmetler

Yol Çizgisi

 

Yol çizgisi trafikte vasıtaların güvenli bir şekilde ilerlemesi için, şehir içinde yollara ve sokaklara, köy yollarına, otoparklara ve boya uygulaması yapılabilecek her türlü zemine, özel üretilmiş çizgi makineleri ile uygulanır.

 

Genel olarak yol çizgileri dört bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler aşağıdaki şekilde;

 

Devamlı yol çizgileri: İki şerit ve iki bölümlü karayolunda, dönemeç tepe üstü, kavşak yaya ve okul geçidi, demiryolu geçidi, dar köprü ve tünel gibi yerlerin yaklaşımında şerit değiştirilemeyeceğini ve öndeki araçların geçilemeyeceğini belirler.

 

Kesik yol çizgileri: Trafik kurallarının uyulması koşuluyla sürücülerin, yol ve trafik durumuna uygun olduğunda, öndeki araçları geçmek için şerit değiştirebileceğini gösterir.

 

Devamlı ve kesik yol çizgileri: Yanyana şekilde çizilmiş devamlı ve kesik yol çizgilerinin bulunduğu yerlerde sürücüler, manevra başlangıcı itibariyle kendilerine en yakın olan çizginin anlamına göre davranırlar.

 

Yanyana iki devamlı çizgi: Bu çizgiler, yolu bölünmüş yol durumuna getirdiğinden, bu çizgi boyunca karşı tarafın kullandığı şeritlere girilmez.